پسورد در آینده ای نزدیک

passwordless future

امروزه گذرواژه‌ها برای ایمنی آنلاین ضروری هستند، اما تهدیدهایی مانند فیشینگ، کلاهبرداری، رمز عبور همچنان خطراتی را برای کاربران ایجاد می‌کنند. گوگل مدت‌هاست که این مشکلات را تشخیص داده است، به همین دلیل است که ما دفاع‌هایی مانند تأیید صحت ۲ مرحله‌ای و Google Password Manager ایجاد کرده‌ایم.

با این حال، برای رسیدگی واقعی به مشکلات رمز عبور، باید به طور کلی از رمزهای عبور کنیم، به همین دلیل است که بیش از یک دهه است که زمینه را برای آینده بدون رمز عبور آماده کرده ایم.

این بدون نیاز به یک رمز عبور، ورود به سیستم را در دستگاه‌ها، وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها بدون توجه به پلتفرم ساده می‌کند. این قابلیت ها در طول سال آینده در دسترس خواهد بود.

آینده بدون رمز عبور چگونه کار خواهد کرد؟

وقتی وارد یک وب‌سایت یا برنامه در تلفن خود می‌شوید، به سادگی قفل تلفن خود را باز می‌کنید – حساب شما دیگر به رمز عبور نیاز نخواهد داشت.

در عوض، تلفن شما یک اعتبار FIDO به نام رمز عبور را ذخیره می کند که برای باز کردن قفل حساب آنلاین شما استفاده می شود. رمز عبور ورود به سیستم را بسیار ایمن تر می کند، زیرا بر اساس رمزنگاری کلید عمومی است و تنها زمانی که قفل گوشی خود را باز می کنید به حساب آنلاین شما نشان داده می شود.

FIDO کوتاه شده عبارت “Fast Identity Online” است. اتحاد FIDO یک گروه غیرانتفاعی است که در سال 2012 با هدف حذف رمزهای عبور از اینترنت با استفاده از پروتکل های رمزنگاری تاسیس شد.

برای ورود به یک وب‌سایت در رایانه‌تان، فقط به تلفنتان در این نزدیکی نیاز دارید و به سادگی از شما خواسته می‌شود قفل آن را باز کنید تا دسترسی داشته باشید. پس از انجام این کار، دیگر نیازی به تلفن خود نخواهید داشت و می توانید فقط با باز کردن قفل رایانه خود وارد سیستم شوید. حتی اگر تلفن خود را گم کنید، کلیدهای عبور شما به طور ایمن با تلفن جدیدتان از پشتیبان‌گیری ابری همگام‌سازی می‌شوند و به شما امکان می‌دهند درست از جایی که دستگاه قدیمی‌تان متوقف شده است، آن را ادامه دهید.

فواید تکنولوژی FIDO یا Fast Identity Online چیست؟

  • حذف رازهای مشترک (رمزهای عبور ، OTP و غیره)
  • کاهش حملات فیشینگ
  • حفظ حریم خصوصی کاربر درسراسر سایت ها
  • افزایش انعطاف پذیری و امنیت برای احراز هویت
  • استفاده از سخت‌افزارهای احراز هویت کننده برای تولید و ذخیره کلیدهای رمزنگاری
  • ایجاد کلیدهای رمزنگاری منحصر به فرد برای هر وب سایت
FIDO

هموار کردن مسیر بدون رمز عبور

کلید عبور ما را به آینده بدون رمز عبوری که بیش از یک دهه در حال ترسیم آن بوده ایم نزدیک تر می کند.

با این حال، ما می‌دانیم که هنوز زمان می‌برد تا این فناوری در دستگاه‌های همه در دسترس باشد و توسعه‌دهندگان وب‌سایت و برنامه‌ها از آن بهره ببرند. با انجام این انتقال، گذرواژه‌ها همچنان بخشی از زندگی ما خواهند بود، بنابراین ما به ایمن‌تر و آسان‌تر کردن ورود به سیستم متعارف از طریق محصولات موجودمان مانند Google Password Manager اختصاص خواهیم داد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 6 =