|

SQL چیست؟

SQL (تلفظ “ess-que-el”) مخفف زبان پرس و جو ساختاریافته است. SQL برای برقراری ارتباط با پایگاه داده استفاده می شود. طبق ANSI (موسسه استاندارد ملی آمریکا)، این زبان استاندارد برای سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای است. دستورات SQL برای انجام کارهایی مانند به روز رسانی داده ها در پایگاه داده یا بازیابی داده ها از پایگاه داده استفاده می شود. برخی از سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای رایج که از SQL استفاده می کنند عبارتند از: Oracle، Sybase، Microsoft SQL Server، Access، Ingres و غیره.

اگرچه اکثر سیستم های پایگاه داده از SQL استفاده می کنند، اما اکثر آنها افزونه های اختصاصی اضافی خود را نیز دارند که معمولاً فقط در سیستم خود استفاده می شوند. با این حال، دستورات استاندارد SQL مانند “Select”، “Insert”، “Update”، “Delete”، “Create” و “Drop” را می توان برای انجام تقریباً تمام کارهایی که فرد باید با پایگاه داده انجام دهد مورد استفاده قرار می دهد. این آموزش به شما دستورالعمل هایی را در مورد اصول هر یک از این دستورات ارائه می دهد و همچنین به شما امکان می دهد آنها را با استفاده از SQL Interpreter تمرین کنید.

چرا SQL یاد بگیریم؟

SQL یک زبان پرس و جو ساخت یافته است که یک زبان کامپیوتری برای ذخیره، دستکاری و بازیابی داده های ذخیره شده در پایگاه داده رابطه ای است.

SQL زبان استاندارد برای سیستم پایگاه داده رابطه ای است. تمام سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDMS) مانند MySQL، MS Access، Oracle، Sybase، Informix، Postgres و SQL Server از SQL به عنوان زبان پایگاه داده استاندارد خود استفاده می کنند.

همچنین، آنها از گویش های مختلفی مانند − استفاده می کنند

  • MS SQL Server using T-SQL,
  • Oracle با استفاده از PL
  • نسخه MS Access SQL JET SQL (فرمت بومی) و غیره نامیده می شود.

کاربردهای SQL

همانطور که قبلا ذکر شد، SQL یکی از پرکاربردترین زبان های پرس و جو در پایگاه های داده است. من قصد دارم تعدادی از آنها را در اینجا لیست کنم:

  • به کاربران امکان دسترسی به داده ها در سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای را می دهد.
  • به کاربران امکان می دهد داده ها را توصیف کنند.
  • به کاربران اجازه می دهد تا داده ها را در پایگاه داده تعریف کرده و آن داده ها را دستکاری کنند.
  • با استفاده از ماژول‌های SQL، کتابخانه‌ها و پیش‌کامپایلرها، امکان جاسازی در زبان‌های دیگر را می‌دهد.
  • به کاربران اجازه می دهد تا پایگاه داده ها و جداول را ایجاد و رها کنند.
  • به کاربران اجازه می دهد تا مشاهده، رویه ذخیره شده، توابع را در پایگاه داده ایجاد کنند.
  • به کاربران اجازه می دهد تا مجوزها را روی جداول، رویه ها و نماها تنظیم کنند.

حضار

این آموزش SQL برای مبتدیان آماده شده است تا به آنها کمک کند مفاهیم اولیه و همچنین پیشرفته مربوط به زبان های SQL را درک کنند. این آموزش به شما درک کافی از اجزای مختلف SQL به همراه مثال های مناسب می دهد.

پیش نیازها

قبل از شروع تمرین با انواع مختلف مثال‌های ارائه‌شده در این آموزش، فرض می‌کنم که قبلاً از چیستی پایگاه داده، به‌ویژه RDBMS و زبان برنامه‌نویسی رایانه آگاه هستید.

الگوریتم freshness

الگوریتم های گوگل

سئو چیست

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =